Uwzględnienie apelacji obrońcy, uniewinnienie od zarzutu znęcania i przestępstw na tle seksualnym
Klient zgłosił się do Kancelarii w związku ze złożonym zawiadomieniem przeciwko niemu o rzekome znęcanie się nad żoną i jej dzieckiem z poprzedniego związku oraz rzekome popełnienie przestępstw na tle seksualnym. W toku pozostawał także kwestia postępowania rozwodowego. Klient konsekwentnie twierdził, że nie dopuścił się popełnienia przestępstw i przedstawiał faktyczne motywy jego oskarżenia. Prokuratura Rejonowa w Częstochowie wystąpiła do Sądu Rejonowego w Częstochowie z aktem oskarżenia przeciwko Klientowi Kancelarii.
Klient został oskarżony o to, że 1) w okresie około 2 lat miał znęcać się fizycznie i psychicznie nad żoną, a dodatkowo przez około 1 roku nad pasierbem w ten sposób, że będąc rzekomo pod wpływem alkoholu miał wszczynać awantury, w trakcie których obrażał pokrzywdzonych słowami uznanymi za obelżywe, groził pozbawieniem życia i wyrzuceniem z domu, szarpał, popychał, bił żonę po całym ciele, pluł i rzucał w nią różnymi przedmiotami,
tj. o czyn z art. 207 § 1 kk, 2) w okresie około 2 lat mając stosować przemoc fizyczną miał wielokrotnie doprowadzić małżonkę do obcowania płciowego tj. o czyn z art. 197 § 1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk.
Obrońca zapoznał się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym w postępowaniu przygotowawczym i sytuacją osobistą Klienta. Obrońca konsekwentnie stał na stanowisku, że Klient nie dopuścił się popełnienia przestępstw, w tym zakresie obrońca złożył także wnioski dowodowe. Obrońca podnosił, iż brak jest wiarygodnych dowodów mogących świadczyć o winie Klienta.
Postępowanie było prowadzone przez znaczny okres czasu, w toku tego postępowania dopuszczane były m.in. dowodowy z opinii biegłych, przesłuchano licznych świadków.
Obrońca domagał się uniewinnienia Klienta.
Sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego uznał Klienta winnego dopuszczenia się przestępstwa jedynie znęcania nad małżonką i wymierzył mu za ten czyn karę. (sygn. akt XI K 1042/21) i uniewinnił od pozostałych czynów.
Z wydanym orzeczeniem w zakresie stwierdzenia winy Klienta za przestępstwo znęcania nie zgodził się obrońca. Apelację do Sądu Okręgowego w Częstochowie wywiódł obrońca, pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej oraz Prokurator. Prokurator i pełnomocnik domagali się uznania Klienta winnym przestępstwa zgwałcenia i wnosili o wymierzenie Klientowi surowej kary.
Obrońca w toku postępowania apelacyjnego wnosił o uniewinnienie Klienta od zarzutu znęcania oraz przedstawiał szereg argumentacji świadczących o wadliwości stanowiska Prokuratora i pełnomocnika oskarżycielki posiłkowej.
Sąd Okręgowy w Częstochowie po przeprowadzeniu postępowania w całości zaakceptował argumentację obrońcy i uniewinnił Klienta od popełnienia zarzucanego mu czynu. Klient zatem został oczyszczony z zarzutu znęcania się nad małżonką, pasierbem i wielokrotnego zgwałcenia małżonki (sygn. akt VII Ka 472/24).