Uwzględnienie wniosku obrońcy o niezastosowanie tymczasowego aresztowania w sprawie m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się przestępstwami podatkowymi

Klient stanął pod zarzutem m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzenia do obrotu gospodarczego i posłużenia się fakturami niedokumentującymi rzeczywistych operacji gospodarczych, dopuszczenia się przestępstwa oszustwa wielkich rozmiarów. Klient został zatrzymany i przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.
Obrońca zgłosił swój udział w postępowaniu i wziął udział w czynnościach procesowych, a następnie zapoznał się z materiałem dowodowym udostępnionym mu przez Prokuratora.
Prokurator Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec Klienta środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Obrońca stanął na stanowisku, iż w realiach niniejszej sprawy nie zachodzą przesłanki do zastosowania tymczasowego aresztowania. Obrońca podnosił, że brak jest podstaw do przyjęcia, że Klient będzie podejmował działania celem destabilizacji postępowania. Zaznaczał, że nie istnieje obawa, że podejrzany będzie nakłaniał świadków do składania fałszywych zeznań, tworzył fałszywe dowody lub w inny bezprawny sposób blokował tok czynności procesowych.
Sąd Rejonowy w Rzeszowie po zapoznaniu się z wnioskiem Prokuratora i argumentacji obrońcy, przychylił się do stanowiska obrońcy i nie zastosował tymczasowego aresztowania. Sąd zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego (sygn. akt II Kp 349/19).
Klient odpowiada z tzw. wolnej stopy, a w dniu posiedzenia Sądu został zwolniony do domu.