Zmiana tymczasowego aresztowania na środek wolnościowy w sprawie o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych

Do Kancelarii zgłosiła się rodzina Klienta z prośbą o udzielenie pomocy synowi, który został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji.
Prokurator wszczął postępowanie przygotowawcze i zarzucił Klientowi, iż brał on czynny udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających i psychotropowych w postaci marihuany, kokainy, amfetaminy mefedronu i tabletek ekstazy tj. o przestępstwo z art. 258 §1 kk.
Ponadto, został mu przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa z art. 56 ust. 1 i 3ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zwi. Z art.65 par 1 kk, jak też zarzut z art.62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego w Częstochowie o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, który to wniosek został uwzględniony postanowieniem z dn. 16 lutego 2018 r., a następnie przedłużany postanowieniami Sądu.
Prokurator po ok. 6 miesiącach wystąpił z kolejnym wnioskiem o przedłużenie stosowania najsurowszego środka zapobiegawczego i domagał się jego przedłużenia na dalszy okres.
Obrońca stanął na stanowisko, iż brak jest podstaw do przedłużania aresztu na taki okres, a prawidłowy tok postępowania może zostać zabezpieczony poprzez stosowanie względem Klienta środków zapobiegawczych o charakterze wolnościowym. Dodatkowo swoją argumentację obrońca oparł na trudnej sytuacji rodzinnej podejrzanego oraz ciężkim stanie zdrowia jego najbliższych.
Sąd II instancji przychylił się do argumentacji przedstawionej przez obrońcę i zastrzegł, że tymczasowe aresztowanie ulegnie zmianie z chwilą złożenia poręczenia majątkowego w kwocie 50.000,00 złotych. (II Kp 654/18).
Klient po uiszczeniu kwoty zastosowanego poręczenia majątkowego opuścił Areszt Śledczy i odpowiada w postępowaniu z wolnej stopy.